Hírek,  Tech

A Wikipedia jogi lépései a hiányos online biztonsági szabályok ellen

A Wikipedia és a mögötte álló Wikimedia Alapítvány jogi lépéseket tesz az új Online Biztonsági Törvény szabályozása ellen, amely szerintük veszélyeztetheti önkéntes szerkesztőik biztonságát és képességüket arra, hogy a káros tartalmakat távol tartsák az oldaltól. Az alapítvány keresetet nyújtott be a törvény bírósági felülvizsgálatára, mivel attól tartanak, hogy a törvény által előírt legszigorúbb kötelezettségek alá vonhatják a Wikipediát. Phil Bradley-Schmieg, a Wikimedia jogi képviselője hangsúlyozta, hogy sajnálatos, hogy most meg kell védeniük a Wikipedia önkénteseinek magánéletét és biztonságát a hibás jogszabályoktól.

A brit kormány elmondta, hogy elkötelezettek az Online Biztonsági Törvény végrehajtása iránt, de nem tudtak kommentálni a folyamatban lévő jogi eljárásokról. Ez a lépés valószínűleg az első bírósági felülvizsgálat, amelyet az új online biztonsági törvény ellen indítottak, bár annak egy szűk részét célozzák, de szakértők szerint nem lesz ez az utolsó. Ben Packer, a Linklaters ügyvédi iroda partnere kifejtette, hogy az Online Biztonsági Törvény hatalmas terjedelmű és rendkívül bonyolult, így várható, hogy a törvény egyre több kihívással néz majd szembe, ahogy egyre több rendelkezés lép életbe.

A törvény arra kötelezi a szabályozó hatóságot, az Ofcomot, hogy különböző tényezők, például a felhasználók száma és a felkínált funkciók alapján kategorizálja a platformokat. Azokat, amelyeket „1. kategóriásnak” minősítenek, a legmagasabb szintű kötelezettségek várják, amelyek célja a felhasználók biztonságának garantálása. Egyszerűen fogalmazva, a platformok legvalószínűbben akkor kerülnek a legmagasabb kategóriába, ha milliónyi brit felhasználó képes tartalmat megosztani és interakcióba lépni egymással, és van olyan rendszerük, amely ajánlja a tartalmakat. E szabályokat eredetileg azért dolgozták ki, hogy a brit felhasználók számára legnagyobb kockázatot jelentő káros tartalmakkal foglalkozó szolgáltatásokat célozzák meg, de a Wikipedia attól tart, hogy a definíciók olyan homályosak, hogy „jelentős kockázatot” jelenthet, hogy a platform a legmagasabb kategóriába kerül.

Amennyiben ez megtörténik, az súlyos következményekkel járhat a Wikipedia önkéntesei számára, mivel az alapítvány arra figyelmeztet, hogy a törvény következményei túlléphetnek a brit határokon is. Az alapítvány konkrétan kiemelte azokat a további kötelezettségeket, amelyek gyakorlatilag megkövetelhetik, hogy a webhely azonosítsa önkénteseit. Ez a helyzet pedig komoly adatvédelmi problémákat okozhat, mivel a felhasználók ki vannak téve az adatlopásnak, zaklatásnak, alaptalan pereknek vagy akár autoritárius rezsimek általi bebörtönzésnek is. Rebecca MacKinnon, a Wikimedia Alapítvány globális képviseletének alelnöke elmondta, hogy a kötelező adatszolgáltatás miatt az önkéntesek kevesebb biztonságban érezhetik magukat, ami a tartalomválasztásukra is kihatással lesz.

A Wikimedia Alapítvány hangsúlyozza, hogy nem az Online Biztonsági Törvény általános érvényű vitatása a céljuk, hanem a „Kategorizációs Szabályzat” egyes részeinek bírálata, amelyek meghatározzák, hogy az Ofcom hogyan dönt arról, mely webhelyeknek kell betartaniuk a legszigorúbb kötelezettségeket. Az alapítvány azt állítja, hogy a jelenlegi definíciók nemcsak hogy nem megfelelően vonják be a Wikipedia-t, hanem olyan platformokat is figyelmen kívül hagynak, amelyeknek szigorúbb szabályokat kellene követniük.

A Wikimedia Alapítvány önkéntesei már most is hatékonyan dolgoznak a káros tartalmak eltávolításán a platformról. A 2024-es Southport-i gyilkosságok után például önkéntesek éjjel-nappal dolgoztak azon, hogy megbízható és semleges információt szolgáltassanak. Ben Packer szerint azonban az alapítványnak magasra helyezett mércét kell átlépnie ahhoz, hogy a bíróság előtt bizonyítani tudja, hogy a belügyminiszter törvénytelenül járt el a szabályok megalkotásakor. „Általában nehéz sikeresen megkérdőjelezni a szabályozásokat egy bírósági felülvizsgálat keretében” – figyelmeztetett.

Az Ofcom még nem kategorizálta a szolgáltatásokat, de már kérte információk megadását számos webhelytől, beleértve a Wikipediát is, és várja a válaszokat. Az Ofcom egy nyilatkozatában megerősítette, hogy tudomásul vette a Wikimedia Alapítvány döntését a kategorizációs szabályzat elleni kihívásról.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c62j2gr8866o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük