
Az Egyesült Királyság legritkább élővilága a tűzvészek miatt kihalás szélére kerül
Az Egyesült Királyság legveszélyeztetettebb állatfajai súlyos veszélyben vannak, miután a közelmúltban bekövetkezett intenzív füves tüzek következtében egyre közelebb kerülnek a kihaláshoz – figyelmeztettek a természetvédők. Az érintett fajok között szerepelnek olyan veszélyeztetett madarak, mint a héja és a vízi pocok, amely jelenleg az Egyesült Királyság leggyorsabban fogyó emlősfaja. A National Trust, egy brit természetvédelmi szervezet, úgy véli, hogy a Powysban található Abergwesyn közösségi területen zajló folyamatos tűzesetek elpusztították a helyi aranyhomokmadarak utolsó megmaradt fészkelőhelyét, amelyet a brit hegyvidék legszebb madaraként tartanak számon.
Idén eddig már 110 négyzetmérföld (284 négyzetkilométer) terület égett le az Egyesült Királyságban, ami nagyobb területet jelent, mint Birmingham. A BBC által megszerzett adatok szerint Walesben a tűzoltóságok már közel 1400 tüzet küzdöttek le az év során, aminek következményeként a tűzoltóság arra kéri az embereket, hogy „felelősségteljesen cselekedjenek”, és jelentsenek minden gyanús viselkedést a rendőrségnek. A National Trust képviselője, Ben McCarthy elmondta, hogy 2025 „a legrosszabb évnek tűnik a környéken a emberi tevékenység által okozott tüzek szempontjából”. „Rendkívül aggódunk, úgy tűnik, hogy ez lesz a legrosszabb év, amikor a vadon élő állataink lángokban állnak” – tette hozzá.
A rekord szárazság és a márciusban tapasztalt szokatlanul magas hőmérsékletek hozzájárultak a tüzek kialakulásához. A 2024-es év alacsony tűzesetszáma szintén több növényzetet hagyott hátra, ami táplálékot biztosított a lángoknak. A Coed Cadw, a walesi Woodland Trust, arról számolt be, hogy az Allt Boeth területén található „pótolhatatlan” mérsékelt óceáni esőerdő is érintett volt, ami a védett kék harangvirágoknak is kárt okozott. Ez a terület, amelyet kelta esőerdőnek is neveznek, ritka növények, zuzmók és gombák otthona, és a trópusi esőerdőknél is veszélyeztetettebbnek számít.
Angliában a National Trust szerint több ezer újonnan ültetett fa égett le a West Yorkshire-i Marsden Moor területén. Észak-Írország Morne-hegyein pedig gerinctelen állatok és földön élő állatok, például hüllők „egyszerűen lángokban égnek”. McCarthy elmondta, hogy ez a folyamat a táplálékláncban is következményekkel jár, mivel a gerinctelen állatok nélkül nem lesznek madarak, amelyek táplálékként számítanak rájuk.
A természetvédő szervezetek, köztük a Wildlife Trusts és az Initiative for Nature Conservation Cymru (INCC) is aggodalmukat fejezték ki a vízi pocok jövőjével kapcsolatban, amely már így is komoly veszélyben van az élőhelyek elvesztése és az amerikai nyérc prédálása miatt. Az olyan kis állatok, mint a vízi pocok és a pelék, amelyek járatokban élnek, képesek túlélni a gyorsan terjedő tüzeket, de élőhelyük és a táplálékforrásaik megsemmisülnek. Rob Parry, az INCC képviselője szerint a vízi pocok „a leggyorsabban fogyó emlős, amit valaha láttunk”.
A walesi Amman-völgyben öt baglyot is figyelnek, ahol a tüzek hatalmas területeket pusztítottak el. Parry elmondta, hogy „néhány héttel ezelőtt még hatalmas terület állt rendelkezésükre a fiókáik táplálására, most viszont hirtelen elvesztették ezt a lehetőséget”. Más ritka madarak is érintettek, például a héja, amelynek számát a közelmúltban próbálták növelni a walesi hegyvidéken, és a rétihéja, amelynek száma óriási mértékben csökkent az 1970-es évek óta.
A természetvédők arra figyelmeztetnek, hogy az Egyesült Királyság a világ legtermészetmentesebb országai közé tartozik, és a tavaszi erdőtüzek, különösen a legrosszabb időszakban, túl nagy teher az állatvilág és a környezet számára. Az INCC a gazdák és földművesek által végzett kontrollált égetések szigorúbb felügyeletét és a tüzek környezeti hatásainak jobb monitorozását sürgeti. A Natural Resources Wales (NRW) képviselője, Becky Davies elmondta, hogy a tüzek „óriási problémát” jelentenek, különösen Dél-Walesben, ahol a walesi kormány adatai szerint a tavalyi évben a tüzek több mint fele itt történt.
A tűzesetek száma évről évre változik, azonban a BBC által gyűjtött adatok szerint Dél-Walesben a fűtüzek száma 1200%-kal nőtt az előző évhez képest. 2024. január 1. és április 10. között a régióban 34 tűzeset történt, míg 2025 során ugyanezen időszakban 445. A tűzoltóságok azt is megállapították, hogy a legtöbb tűzesetet szándékosan gyújtják meg, de azok is kialakulhatnak, ha a grill vagy a kontrollált égetés fölé kerekednek. Dél-Walesben a tűzoltók iskolákba járnak, hogy már fiatalon felhívják a gyerekek figyelmét a tüzek pusztító hatásaira. A Pontnewydd Általános Iskolában a Dél-Walesi Tűzoltóság és a Gwent rendőrség állatokat, például kígyókat, sündisznókat és rókákat hozott, hogy a gyerekek közelről megismerhessék őket. Mark Bowditch, az egyik állomás vezetője elmondta, hogy a tűzoltók első kézből tapasztalják a tűz által okozott károkat. „Látjuk a helyi állatvilág halálát, látjuk az élőhelyük megsemmisülését” – mondta. „Tudjuk, hogy egyes tüzek véletlenek lehetnek, de a szándékos gyújtogatás bűncselekmény, és ezt az üzenetet szeretnénk közvetíteni.”

