
Xi és Putin kapcsolata: barátság, de óvatos távolságtartás
Xi Jinping, Kína elnöke és Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke látszólag rendkívül szoros barátságot ápolnak. A közelmúltban, a moszkvai Győzelem napi felvonuláson Xi Putyin jobbján állt, ami a szoros szövetség szimbólumaként értelmezhető. Xi a rendezvényt megelőzően úgy nyilatkozott, hogy a két ország kapcsolata „törhetetlen”, és hogy Oroszországnak és Kínának „acélszívű barátoknak” kell lennie. Ez már Xi tizenegyedik látogatása Oroszországban elnöki mandátuma alatt, és a két vezető eddig több mint 40 alkalommal találkozott. Putyin már bejelentette, hogy ősszel ellátogat Kínába, és a két elnök a múltban egy ritka, nyilvános ölelést is megosztott egymással. Azonban a mögöttes dinamika sokkal bonyolultabb, mint aminek látszik.
Mathieu Boulegue, az Európai Politikai Elemző Központ munkatársa hangsúlyozta, hogy a két vezető közötti kapcsolatra sok figyelem irányul, de a valóságban számos aspektus is befolyásolja őket. „Látunk egy sor cserét a két férfi között, valamint hazafias együttműködést, de egyúttal versenyt is a kapcsolataik különböző területein” – mondta Boulegue. Az együttműködés szimbolikája lenyűgöző lehet, de fontos, hogy a valós tartalomra is figyeljünk.
Valójában Xi Jinping egy rendkívül vékony határon egyensúlyoz. Oroszország fontos partner Kína számára, azonban Putyin Ukrajnába történt inváziója miatt a világ sok részén nemzetközi páriává vált. Pekingnek óvatosnak kell lennie, hogy barátsága Moszkvával ne szigetelje el más potenciális partnereit, különösen, mivel éppen egy gazdasági háborút vív az Egyesült Államokkal. Kína az utóbbi hónapokban Európát célozta meg, és a kampányt fokozta, miután Donald Trump az Egyesült Államok elnöke lett. Peking célja, hogy stabil alternatív globális partnerként mutatkozzon meg, szemben a Washingtonban uralkodó kiszámíthatatlansággal.
Nemrégiben jelek érkeztek arról, hogy ezek a diplomáciai erőfeszítések hatékonyak lehetnek. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és António Costa, az Európai Tanács elnöke kedden üzeneteket váltottak Xi elnökkel és Li Qiang kínai miniszterelnökkel, hogy megünnepeljék a kétoldalú kapcsolatok 50. évfordulóját. Azonban a potenciális partnerség legnagyobb akadálya a Peking és Moszkva közötti szoros kapcsolat és Oroszország gazdasági támogatása. Kína nem ítélte el „öreg barátját” az invázió miatt, hanem inkább a „válság” befejezésére szólított fel. Ha Xi túl közel áll Putyinhoz, az feszültséget okozhat Európával, amely éppen barátságra vágyik.
De a kínai vezetőnek van egy másik kulcsfontosságú üzenete is. Trump kezdeti próbálkozásai az ukrajnai háború lezárására Putyinnal való szoros baráti kapcsolatának hangsúlyozásával jártak. Ez arra késztette az elemzőket, hogy megkérdezzék, Washington próbálja-e megosztani Moszkvát és Pekinget. Xi világossá szeretné tenni Trump számára, hogy ez nem lehetséges. „Együtt meg kell akadályoznunk minden olyan tervet, amely megpróbálja megingatni vagy aláásni barátságunkat és bizalmunkat” – írta Xi egy aláírt cikkben orosz médiának.
Putyin és Xi a Trump által javasolt „Aranykupola” rakétavédelmi rendszerét is „mélyen destabilizálónak” minősítette, érvelve, hogy ez fegyveres konfliktust szülhet az űrben. Mindkét vezető célja, hogy bemutassa alternatív világképüket, szemben a számukra amerikai hegemóniával. Xi tisztában van vele, hogy míg Kína szuperhatalom, Oroszország ereje most korlátozott. Ez már nem egyenlő partnerség. Az ukrajnai háború meggyengítette Oroszország gazdaságát és felszerelését, a nyugati szankciók pedig Moszkvát sokkal inkább Pekingre utalják gazdasági túlélés szempontjából.
Boulegue úgy véli, hogy „Oroszországnak sokkal nagyobb szüksége van Kínára, mint fordítva”. Moszkvának el kell fogadnia ezt a helyzetet. Putyin talán belekapaszkodik barátjába, miközben együtt nézik a tankok vonulását a Vörös téren, és szépen együttműködhetnek, amikor szükségük van egymásra. De a merész kijelentések, mosolyok, kézfogások és néha ölelések mögött potenciális feszültségek és nézeteltérések rejlenek, amelyek a jövőben felszínre kerülhetnek.
