
Az Egyesült Királyság leleplezte Oroszország kibertámadását, amely Ukrajna támogatását célozta meg
Az Egyesült Királyság hivatalos forrásai szerint egy „rosszindulatú kibertámadási kampányt” lepleztek le, amely számos szervezetet céloz meg, köztük olyanokat is, amelyek a katonai és humanitárius segítségnyújtásban játszanak szerepet Ukrajnában. A brit Nemzeti Kibervédelmi Központ (NCSC) közleménye alapján, amely egy közös nyomozás eredménye, a támadások mögött egy orosz katonai egység áll, amely 2022 óta folyamatosan támadja a köz- és magánszektorbeli szervezeteket. Ezek közé tartoznak a védelmi, informatikai szolgáltatásokkal foglalkozó és logisztikai támogatást nyújtó intézmények.
A NATO tíz országának biztonsági szolgálatai, valamint Ausztrália is megerősítette, hogy az orosz hírszerzés különböző hackelési technikákat alkalmazott a célzott szervezetek hálózataiba történő behatolás érdekében. A támadások célpontjai között szerepeltek az internetre csatlakoztatott kamerák, amelyek az ukrán határokon figyelték a segélyszállítmányokat. A jelentés szerint körülbelül 10 000 kamerát sikerült hozzáférhetővé tenni, amelyeket katonai létesítmények és vasútállomások környékén használtak az anyagok Ukrajnába történő mozgásának nyomon követésére. A támadók ráadásul jogszerű önkormányzati szolgáltatásokat is felhasználva, például forgalmi kamerákat is igénybe vettek.
A kibertámadásokért felelős orosz katonai egység az 26165-ös GRU egység, amelyet sokszor Fancy Bear néven is emlegetnek. Ez a hírhedt hackercsoport korábban már több alkalommal is feltűnt, például a World Anti-Doping Agency adatainak kiszivárogtatásával, valamint a 2016-os amerikai demokraták nemzeti bizottságának kibertámadásában is kulcsszerepet játszottak. Paul Chichester, az NCSC műveleti igazgatója hangsúlyozta, hogy ez a rosszindulatú kampány komoly veszélyt jelent a célzott szervezetekre, különösen azok számára, akik Ukrajnába nyújtanak segítséget. Hangsúlyozta, hogy a szervezeteknek meg kell ismerkedniük a fenyegetéssel és a védekezési tanácsokkal, hogy megóvhassák rendszereiket a támadásoktól.
John Hultquist, a Google Fenyegetési Elemző Csoportjának vezető elemzője arra figyelmeztetett, hogy akik árukat szállítanak Ukrajnába, azoknak számolniuk kell az orosz katonai hírszerzés figyelmével. Az érdeklődés túlmutat a harctér támogatásának nyomon követésén; a cél az, hogy a támogatást vagy fizikai, vagy kibertámadások révén megzavarják. A közös kibervédelmi tájékoztató szerint a Fancy Bear csoport a kritikus infrastruktúrával összefüggő szervezeteket is célozta, beleértve a kikötőket, repülőtereket és a légiforgalmi irányítást.
A hackerek különböző technikákat használtak a belépés megszerzésére, például jelszavak kitalálásával. Egy másik módszer a spearfishing, amely során hamis e-maileket küldenek az adott rendszerekhez hozzáféréssel rendelkező konkrét személyeknek. Az áldozatok hamis weboldalra irányítva kapták meg, ahol be kellett írniuk a bejelentkezési adataikat, vagy kattintaniuk kellett egy linkre, amely kártékony szoftvert telepített. A spearfishing e-mailek célpontjai sokféle témát öleltek fel, a szakmai kérdésektől kezdve a felnőtt tartalmakig.
A Microsoft Outlook egy sebezhetőségét is kihasználták, amely lehetővé tette a felhasználói adatok gyűjtését „különösen kialakított Outlook naptári értekezlet-meghívók” révén. Ezek a technikák már több mint egy évtizede a csoport szokásos taktikái közé tartoznak. A kamerákhoz való hozzáférés segíthetett megérteni, hogy milyen árukat szállítanak, mikor, milyen mennyiségben, és támogathatja a kinetikus célzott támadásokat is.
A Dragos kibervédelmi cég is nyomon követte a NCSC által jelentett hackelési tevékenységeket, Robert M. Lee vezérigazgatója pedig elmondta, hogy a hackerek nemcsak a vállalati számítógép-hálózatokba való behatolásra törekednek, hanem ipari irányító rendszerekbe is bejutnak, ahol fontos szellemi tulajdont és információkat lophatnak el, vagy pozíciót szerezhetnek zavaró támadásokhoz. A kibertámadások fokozódása és a célzott szervezetek védelmi intézkedései iránti figyelem egyre sürgetőbbé válik a nemzetközi közösség számára.

