Hírek,  Magazin

A világ legveszélyesebb országa a szakszervezeti aktivisták számára

Júliusban, tavaly, Jesús Cometa éppen a Cauca-völgyön autózott Kolumbia délnyugati részén, amikor fegyveresek támadtak rá. Motoros bűnözők közelítettek meg az autójához, és tüzet nyitottak rá. Szerencsére Cometa sértetlenül megúszta az incidenst, de a testőre súlyosan megsebesült, és még most is egy golyó fekszik a mellkasában. Cometa a Sintrainagro, Kolumbia legnagyobb mezőgazdasági szakszervezetének helyi képviselője, és egyike azoknak a számos szakszervezeti aktivistának, akiket az utóbbi években támadtak meg Kolumbiában. Az ország, amely sok mértékben a világ legveszélyesebb helyének számít a szervezett munkavállalás szempontjából, a Cauca-völgy otthona a cukoriparnak, amely kulcsszerepet játszik a helyi gazdaságban.

Cometa elmondja, hogy ha valaki szakszervezeti szerepet vállal, azzal a társadalmi életét gyakorlatilag feladja. „Nem mehetsz csak úgy el egy zsúfolt bárba, vagy egy utcai sarokra, mert sosem tudod, mikor leszel a célpont” – mondja. „A családod is szenved, mert ők is tudják, hogy célkeresztben vannak.” A kolumbiai szakszervezeti erőszak problémája hosszú múltra tekint vissza. Gabriel García Márquez, a Nobel-díjas írónk híres regényében, a Száz év magányban bemutatta a banánültetvényeken dolgozó munkások mészárlását az 1920-as években. A Munkaügyi Minisztérium adatai szerint az 1970-es évek óta több mint 3000 szakszervezeti aktivista gyilkosság áldozata lett Kolumbiában. Bár az ország békésebbé vált az évek során, a támadások továbbra is folytatódnak.

Luc Triangle, a Nemzetközi Szakszervezeti Szövetség (ITUC) főtitkára elmondta, hogy Kolumbia már évek óta a legveszélyesebb ország a szakszervezeti aktivisták számára. Az ITUC évente közzéteszi a szakszervezeti aktivisták ellen elkövetett atrocitásokról szóló jelentését, amely a legfrissebb adatok szerint 2024 márciusáig 22 szakszervezeti aktivista meggyilkolásáról számolt be világszerte, közülük 11 Kolumbiában történt. Triangle hangsúlyozza, hogy ezek jellemzően célzott gyilkosságok, ahol a gyilkosok pontosan tudják, kit akarnak megölni. „Nem a nagy szakszervezeti vezetők a célpontok, hanem a kis falvakban élő, aktívan dolgozó emberek” – mondja.

A gyilkosságok hátterében sok esetben Kolumbia bonyolult polgárháborús helyzete áll. Fabio Arias, a CUT, Kolumbia legnagyobb szakszervezeti szövetsége vezetője szerint a szakszervezeti mozgalom mindig is összefonódott a baloldali politikai pártokkal, és a sok jobboldali kormány, amely az országot irányította, gyakran kijelentette, hogy minden baloldali illető gerilla vagy terroristának számít. „Egy ilyen kijelentés után az emberek igazolva érzik, hogy támadhatják őket” – mondja Arias. Az esetek kapcsolódnak Kolumbia illegális gazdaságaihoz is, mint például a kábítószer-kereskedelem és az illegális bányászat.

A támadások helyszínei közé tartozik Cauca, Nariño, Putumayo, Arauca, Norte de Santander és Caquetá, ahol a legnagyobb kokainültetvények találhatók, valamint az illegális bányászat is virágzik. A gyilkosságok elkövetői és megbízói nem mindig világosak. Egyes szakszervezeti aktivisták a magánszektort hibáztatják, mondván, hogy a vállalatok, akik mindent megtesznek azért, hogy megakadályozzák a munkavállalók szerveződését, fegyveres csoportokat fizetnek a támadások végrehajtásáért. Azonban, mivel sok esetben ezek a támadások büntetlenül maradnak, nehéz megmondani, ki a felelős.

A kormány azt állítja, hogy mindent megtesz a szakszervezeti aktivisták védelme érdekében. Gustavo Petro, Kolumbia baloldali elnöke, aki nagymértékben szimpatizál a munkásokkal, 2023-ban előrelépést tett azzal, hogy hivatalosan is elismerte a szakszervezeti mozgalmat, mint a konfliktus áldozatát. Ez lehetőséget ad a sértetteknek, hogy ügyüket kivizsgálják. Luc Triangle hangsúlyozza, hogy a multinacionális vállalatoknak is nagyobb felelősséget kell vállalniuk. „Ha multinacionális cég vezérigazgatója lennék, megkérdőjelezném, hogy mit csinálok Kolumbiában” – mondja. „A multinacionális cégek nem maradhatnak csendben, miközben a szakszervezeti aktivisták gyilkosság áldozatai lesznek. Ez elfogadhatatlan.”

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c0j715l2d6no

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük