
Mikor csökkennek újra a kamatok?
A Bank of England legutóbbi ülésén, májusban, 4,5%-ról 4,25%-ra csökkentette az alapkamatot, ezzel a 2025-ös év második kamatcsökkentését hajtották végre. A szakértők arra számítanak, hogy a Bank Monetáris Politikai Bizottsága a későbbiekben további kamatcsökkentéseket bejelenthet. Az alapkamat csökkentése közvetlen hatással van a jelzáloghitelek, a hitelkártyák és a megtakarítások kamatára, így több millió ember pénzügyi helyzetére is. Az alapkamat megmutatja, mennyibe kerül pénzt kölcsönözni, vagy milyen jutalmat kapunk a megtakarításaink után. A Bank of England alapkamat az az összeg, amelyet a bankok és építési társaságok fizetnek a Banknak pénz kölcsönzéséért, és ez befolyásolja, hogy mennyit kérnek el saját ügyfeleiktől a különböző kölcsönök, például a jelzáloghitelek esetében, valamint azt a kamatot, amelyet a megtakarítások után fizetnek.
A Bank célja, hogy az Egyesült Királyság inflációját, amely a termékek áremelkedésének mértéke az idő múlásával, 2%-on tartsa. Amikor az infláció meghaladja ezt a célt, a Bank dönthet a kamatláb emeléséről, hogy ezzel ösztönözze az embereket a kevesebb költésre, csökkentve ezáltal a termékek és szolgáltatások iránti keresletet, valamint korlátozva az áremelkedéseket. Amikor az infláció eléri vagy közelít a célvonalhoz, a Bank dönthet úgy, hogy megtartja a kamatot, vagy csökkenti azt a gazdasági növekedés és a fogyasztás ösztönzése érdekében. A kamatlábak jövőbeli alakulása nehezen megjósolható, még a középtávú előrejelzések esetében is.
A legfontosabb inflációs mutató, a fogyasztói árindex (CPI) 2025 márciusában 2,6% volt, ami enyhe csökkenést mutat a megelőző hónaphoz képest. Noha ez messze elmarad az októberben elért 11,1%-os csúcstól, az infláció továbbra is meghaladja a 2%-os célt. A Banknak nemcsak az inflációra, hanem az Egyesült Királyság gazdasági helyzetére is figyelemmel kell lennie. Emellett szoros figyelemmel kíséri a globális gazdaság teljesítményét is, amelyet a Donald Trump által bevezetett széleskörű vámok zűrzavara sújtott. Andrew Bailey, a Bank of England kormányzója korábban elmondta, hogy fokozatos és óvatos megközelítést alkalmaz a kamatok csökkentésében. Az amerikai vámok által okozott bizonytalanság azonban arra késztetheti a Bankot, hogy az előrejelzéseknél nagyobb mértékben csökkentse a brit kamatlábakat, hogy ezzel támogassa a gazdaságot. Néhány elemző úgy véli, hogy a kamatok akár 3,5%-ra is csökkenhetnek.
A brit háztartások körülbelül egyharmada rendelkezik jelzáloggal, a brit kormány Angol Lakásfelmérése szerint. Körülbelül 600 000 lakástulajdonos rendelkezik olyan jelzáloggal, amely „követi” a Bank of England kamatát, így a legutóbbi alapkamat-változás azonnali hatással van a havi törlesztőrészleteikre. Átlagosan havi 29 fonttal csökkennek a törlesztőrészleteik. Azonban a jelzáloghitelesek többsége fix kamatozású szerződésekkel rendelkezik. Bár a havi törlesztőrészleteikre nincs azonnali hatás a kamatváltozás miatt, a jövőbeli ajánlatokra már van. A jelzálogkamatok jelentősen magasabbak, mint az elmúlt évtized nagy részében. 2023. május 8-án a kétéves fix kamatozású jelzálog átlagos kamata 5,14%, míg az ötéves ajánlat 5,08% volt. A kétéves követő kamatozású jelzálog átlagos kamata 5,15%. Ez azt jelenti, hogy sok új lakásvásárlónak és a megújító hiteleseknek sokkal többet kell fizetniük, mint ha néhány évvel ezelőtt vettek volna fel kölcsönt. A becslések szerint évente körülbelül 800 000 fix kamatozású jelzálog ér véget, amelynek kamata 3% vagy annál alacsonyabb, egészen 2027 végéig. Az ő költségeik várhatóan drámai módon emelkedni fognak. A hitelezők az új fix ajánlatok esetén csökkentik a kamatokat, mivel arra számítanak, hogy a brit kamatlábak tovább csökkennek.
A Bank of England kamatai a hitelkártyák, banki kölcsönök és autóhitelek költségeit is befolyásolják. A hitelezők dönthetnek úgy, hogy csökkentik a saját kamatlábaikat, ha a Bank kamatcsökkentései olcsóbbá teszik a kölcsönzést, de ez általában nagyon lassan történik. A megtakarítók számára is jelentős hatással van az alapkamat csökkentése. A csökkenő alapkamat várhatóan a bankok és építési társaságok által a megtakarítók számára kínált hozamok csökkenését vonja maga után. Jelenleg az átlagos kamat egy könnyen hozzáférhető számlán évi 3%. Bármilyen csökkentés különösen érintheti azokat, akik a megtakarításaikból származó kamatra támaszkodnak a jövedelmük kiegészítésére. Az Egyesült Királyság az utóbbi években a G7 legmagasabb kamatlábaival rendelkezett, míg az euróövezet esetében a Központi Bank júniusban kezdte meg a kamatcsökkentéseket, az eddigi legmagasabb, 4%-ról 2,25%-ra. Az Egyesült Államokban a központi bank három alkalommal csökkentette a kamatokat 2024 második felében, de azóta az amerikai kamatlábakat stabilan tartják, legutóbb május 7-én, az amerikai vámok által generált bizonytalanság miatt. Az amerikai bank kulcsfontosságú hitelezési kamatának célsávja 4,25%-tól 4,5%-ig marad. Az amerikai elnök, Donald Trump többször is bírálta a Fed-et, arra kérve, hogy csökkentsék a kamatokat. A két ország bejelentette, hogy megállapodtak a vámok csökkentéséről, ami fontos, de gazdaságilag viszonylag kicsi hatású megállapodásnak számít. Andrew Bailey elmondta, hogy nem kíván véleményt formálni a Brexitről, de a brit és az EU közötti kereskedelem post-Brexit időszakban bekövetkezett csökkenésének visszafordítása „előnyös lenne”.

