Hírek,  Magazin

Az Egyesült Királyság legveszélyeztetettebb állatfajait a fűtüzek sodorják a kihalás szélére

Az Egyesült Királyság egyik legértékesebb élővilága a legsúlyosabb veszélyekkel néz szembe, mivel a közelmúltban bekövetkezett intenzív gyújtogatások következtében egyre közelebb kerül az extinctionhoz. A természetvédelmi szakemberek figyelmeztettek, hogy a tűzesetek számos ritka fajt, például a hen harrier madarakat és a vízi pocokokat fenyegetik, amelyek már a leggyorsabban csökkenő emlősök az Egyesült Királyságban. A National Trust, a brit nemzeti örökségvédelmi szervezet azt állítja, hogy az Abergwesyn közös területen zajló erdőtüzek elpusztították a helyi aranyrepülők fészkelési helyét, amely a brit hegyvidék egyik legszebb madara. Eddig az év során az Egyesült Királyság területén több mint 284 négyzetkilométernyi terület égett le, ami nagyobb terület, mint Birmingham.

A BBC által megszerzett adatok szerint Walesben a tűzoltóság már közel 1,400 erdőtűz ellen harcolt idén, ami arra ösztönözte a tűzoltóságokat, hogy a lakosságot felelős cselekvésre buzdítsák, és bármilyen gyanús viselkedést jelentsenek a rendőrségnek. A National Trust kijelentette, hogy 2025 a legrosszabb évnek tűnik az emberi eredetű tűzesetek szempontjából. Ben McCarthy, a szervezet természetvédelmi vezetője elmondta, hogy rendkívül aggódnak, hiszen úgy tűnik, hogy ez lesz a legrosszabb év, amikor a vadon élő állatok lángok között elpusztulnak.

A tűzesetek hátterében egy rekord száraz időszak és a márciusi szokatlanul magas hőmérsékletek állnak, amelyek hozzájárultak a tüzek kialakulásához. Az alacsony számú tűzeset 2024-ben több növényzetet hagyott hátra, amely táplálhatta a további tüzeket. A Walesben működő Coed Cadw, az Erdővédelmi Alapítvány szerint egy „pótolhatatlan” terület, amely a mérsékelt atlantikai esőerdő részét képezi, szintén érintett volt az Allt Boeth közelében, ahol a védett kék harangvirágok is károsodtak. Ez a terület, más néven kelta esőerdő, ritka növényeket, zuzmókat és gombákat rejt, és veszélyeztetettebb, mint a trópusi esőerdők.

Angliában a National Trust arról számolt be, hogy több ezer újonnan ültetett fa gyulladt fel a West Yorkshire-i Marsden Moorban. Észak-Írország Morne-hegységében pedig az ízeltlábúak és a földön élő állatok, például a hüllők „egyszerűen lángra lobbantak”. McCarthy elmondta, hogy a kormányzati támogatás elengedhetetlen a gazdák és földgazdálkodók számára, hogy helyreállítsák a lápokat a hegyvidéken, megelőzve ezzel a tüzeket, miközben megkötik a klímaváltozást okozó szén-dioxidot és élőhelyet biztosítanak.

A természetvédelmi szervezetek, például a Wildlife Trusts és az Initiative for Nature Conservation Cymru (INCC) is aggódnak a vízi pocok jövője miatt, amely már így is súlyos veszélyben van az élőhely elvesztése és az amerikai nyérc, mint ragadozó miatt. Az olyan kisállatok, mint a vízi pocok és a cickány, amelyek földalatti üregekben élnek, képesek túlélni a gyorsan terjedő tüzeket, de az élőhelyük és az általuk fogyasztott táplálékok elpusztulnak. Rob Parry, az INCC munkatársa rámutatott, hogy a vízi pocok a „leggyorsabban csökkenő emlős”. Azt mondta, hogy Walesben az utolsó megmaradt élőhelyük a hegyvidéken található, tehát amikor ezeket a területeket felégetik, az rendkívül káros hatással van a populációra, és az Egyesült Királyság szintjén egy lépéssel közelebb kerülünk egy egész faj kihalásához.

Az INCC öt baglyos párt is figyelemmel kísér az Amman-völgyben, ahol a tűzesetek óriási területeket pusztítottak el. Parry elmondta, hogy a baglyoknak korábban hatalmas területük volt, ahol táplálékot találhattak a fiókáiknak, de hirtelen ez már nem áll rendelkezésükre. További ritka madarak, például a hen harrier is érintett, amelyeket nemrégiben konzervációs erőfeszítések keretében próbáltak megóvni a Wales-i hegyvidéken, és a búzavirágok is jelentős csökkenésen mentek keresztül az 1970-es évek óta.

Az INCC sürgeti a gazdák által végzett kontrollált tüzek szorosabb ellenőrzését és a tűzesetek környezeti hatásainak jobb nyomon követését. A Natural Resources Wales (NRW) arról tájékoztatott, hogy a tűzesetek „óriási problémát” jelentenek, különösen Dél-Walesben, ahol a walesi kormány adatai szerint az erdőtüzek több mint fele tavaly történt. Becky Davies, az NRW egyik vezető munkatársa elmondta, hogy az elmúlt három napban több mint 75 tűzesetet regisztráltak a dél-walesi völgyekben.

A tűzesetek környezeti hatása szélesebb körben is érezhető. Amikor eső esik egy tűz után, az újonnan megégett talaj és a benne lévő foszfátok lemosódhatnak a patakokba és folyókba, befolyásolva ezzel a víz minőségét. Az erdőtüzek száma évről évre változik a száraz időszakok megjelenése szerint. Azonban a BBC által megkapott adatok szerint Dél-Walesben a gyújtogatások száma 1,200%-kal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Az idei év január 1. és április 10. között 34 tűzesetet regisztráltak a régióban, míg 2025 áprilisi adatai szerint 445 tűzeset volt ugyanebben az időszakban. Észak-Walesben a tűzoltóság 170 tűzesetet regisztrált idén, míg Közép-Wales tűzoltósága 772 lángoló helyszínre vonult ki.

A tűzesetek száma Angliában és Észak-Írországban is nőtt az előző évhez képest, míg Skóciában az ország egész területére kiterjedő extrém tűzveszélyt hirdettek ki. A statisztikák azt mutatják, hogy a legtöbb tűzesetet szándékosan okozzák, de ezek gyújtását eredményezheti a használaton kívüli grillek vagy a kontrollált tüzek, amelyek kicsúsznak az irányítás alól. Dél-Walesben a tűzoltók iskolákba látogatnak, hogy a gyerekeket már fiatal korban tájékoztassák a tűzesetek pusztító hatásairól. A Cwmbran városában található Pontnewydd Általános Iskolában a Dél-Walesi Tűzoltóság és a Gwent Rendőrség munkatársai állatokat, például kígyókat, sündisznókat és rókákat vittek magukkal, hogy a gyerekek közelebbről megismerhessék őket

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c2dej3x9432o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük