Hírek,  Üzlet

Szudáni lázadók teljesen kiszorítva Khartúmból, közli a hadsereg

A paramilitáris Gyors Támogató Erők (RSF) csoport, amely két éve harcol a szudáni hadsereggel, teljesen ki lett szorítva Khartoum államból – állítja a hadsereg. A szudáni hírügynökség által közzétett nyilatkozat szerint „Khartoum állam teljesen mentes a lázadóktól”. Ez a bejelentés közel két hónappal azután történt, hogy a hadsereg visszafoglalta Khartoum városát, beleértve az elnöki palotát is, ami jelentős győzelemnek számít. Az RSF eddig még nem reagált a hadsereg legújabb állításaira.

A harcok folytatódnak, és kedden Omdurman városában újabb összecsapások robbantak ki a harcoló felek között. Omdurman Khartoum állam része, és a főváros szomszédos területén helyezkedik el. A hadsereg hétfőn bejelentette, hogy „nagyszabású offenzívát” indított Omdurmanban, amiről az AFP hírügynökség számolt be. Az RSF eddigi csendje miatt a helyzet továbbra is feszültté vált, és egyre több kérdést vet fel a jövőbeni fejleményekkel kapcsolatban.

Khartoum valaha Szudán kormányának középpontjában állt, de a hadsereg vezetőinek keletre, Port Szudánba kellett menekülniük, miután riválisaik átvették az irányítást a terület felett. Port Szudánt eddig viszonylag biztonságosnak tartották, azonban a hónap elején dróntámadás érte, amelyet a hadsereg az RSF-nek tulajdonított. A támadások kulcsfontosságú infrastruktúrákat érintettek, ami vízhiányhoz és súlyosbodó áramkimaradásokhoz vezetett.

A háború következményei nemcsak a harcmezőkön, hanem a diplomáciai színtéren is megmutatkoztak. Szudán és az Egyesült Arab Emírségek (UAE) közötti kapcsolatok megromlottak, miután Szudán azzal vádolta meg a golf államot, hogy támogatja az RSF-t, amit az UAE tagad. A keddi nap folyamán Szudán újabb vádakat fogalmazott meg, miszerint az UAE felelős a hónap eleji port szudáni támadásért, amiről a Reuters hírügynökség számolt be. Az UAE határozottan cáfolta ezeket a vádakat, és „alaptalan állításoknak” minősítette azokat.

A polgárháború kitörése óta, amely több mint két évvel ezelőtt kezdődött, ezrek vesztették életüket, és milliók kényszerültek elhagyni otthonaikat, létrehozva ezzel a világ legrosszabb humanitárius válságát. A hadsereg és az RSF egyaránt háborús bűnökkel vádolják egymást, ám mindkét fél tagadja ezeket a vádakat. A humanitárius helyzet folyamatosan romlik, a nemzetközi közösség pedig aggódik a szudáni polgári lakosság sorsáért.

A nemzetközi figyelem középpontjában álló Szudánban az események gyorsan változnak, és a helyi lakosság mindennapjait drámai módon befolyásolják a harcok. Az élelmiszer- és gyógyszerhiány, a vízellátás megszakadása, valamint az elektromos áram gyakori kimaradása mind hozzájárul a lakosság szenvedéséhez. A helyi közösségek próbálnak alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez, de a helyzet továbbra is rendkívül instabil, és a jövő kilátásai is bizonytalanok.

Szudánban a belpolitikai helyzet folyamatosan bonyolult, és a nemzetközi közösség figyelme egyre inkább a konfliktusok megoldására irányul. A közeljövő eseményei kulcsfontosságúak lehetnek a térség stabilitása szempontjából, és a civilek védelme érdekében a világ vezetőinek sürgős fellépése szükséges. Ahhoz, hogy a humanitárius válságot kezelni tudják, a nemzetközi segítség és a helyi közösségek összefogása elengedhetetlen.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cwynn0vy3n4o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük