
Örményország szilíciumvölgyi álma a Kaukázusban
Örményországban a technológiai oktatás már fiatal korban elkezdődik. Jereván, az ország fővárosának külvárosában egy tipikus háromszintes állami iskolában a kilencéves Slavik büszkén mutatja be találmányát – egy dobozt, amely három LED fényt tartalmaz. Maria, a 21 éves technológiai oktató, aki az órát vezeti, elmondja: „Már megtanulta, hogyan kell irányítani, és a programozási nyelvet is. A kódot ő írta.” Mellette a 14 éves Eric és Narek a saját okos üvegház modelljüket mutatják be, amely figyeli a hőmérsékletet, és automatikusan szabályozza a ventilátorokat egy mobilalkalmazáson keresztül. A többi gyerek szintén lelkesen mutatja be találmányaikat: játékokat, robotokat, alkalmazásokat és okosotthon projekteket. A tizenegy éves Arakel egy kartonház modellt tart a kezében, amelyen egy kihúzható ruhaszárító található. „Megkönnyítettem édesanyám munkáját, az eszköz egyik része a tetőn van, a másik pedig egy motor” – mondja. „Amikor esik az eső, a ruhaszárító a tető alá húzódik, hogy a ruhák szárazak maradjanak.” Ezek a fiatal feltalálók mérnöki laboratóriumi órákra járnak, ahol programozást, robotikát, kódolást, 3D modellezést és még sok mást tanulnak. A program 2014-ben indult Armath néven, ami angolul „gyökér” jelentéssel bír. Ma már 650 Armath labor található az iskolákban Örményország-szerte.
Az kezdeményezést az Üzleti Fejlesztési Technológiai Vállalatok Szövetsége (UATE) alapította, amely több mint 200 magas technológiájú örmény céget képvisel. Sarkis Karapetyan, az UATE vezérigazgatója elmondta: „Az a víziónk, hogy Örményországot egy technológiai központtá szeretnénk alakítani, amely a legnagyobb értékeket nyújtja Örményországnak és a világnak.” Jereván tágas, nyitott irodájában azt mondja, hogy jelenleg körülbelül 4000 tech cég működik az országban. Az Armath része az UATE oktatási és munkaerő-fejlesztési programjának. Karapetyan elmondta, hogy ez a program az ország legnagyobb sikeres köz- és magánszféra együttműködése. „Tőkét vonunk be a magánszektorból, elmegyünk az iskolákba, és létrehozzuk az Armath laborokat, az eszközöket pedig adományozzuk” – tette hozzá. „A kormány, az oktatási minisztérium pedig évente 2 millió dolláros költségvetést biztosít nekünk az oktatók bérének kifizetésére.” Jelenleg már több mint 600 oktató és 17 000 aktív diák vesz részt a programban. „A célunk az, hogy évente 5000 a legtehetségesebb gyerek döntsön úgy, hogy mérnök szeretne lenni” – mondta Karapetyan.
Örményország egy szárazföldi ország, 2,7 millió lakossal, a legkisebb a Dél-Kaukázusi régióban, határait pedig évtizedek óta zárva tartja a szomszédos Azerbajdzsánnal és Törökországgal fennálló területi viták miatt. Szomszédjaival ellentétben Örményország nem rendelkezik természeti erőforrásokkal vagy tengeri kijárattal. Azonban a Szovjetunió idején matematikai és számítástechnikai központ volt. 1956-ban megalapították a Jereváni Matematikai Gépészeti Tudományos Kutatóintézetet, amely 1960-ra két első generációs számítógépet fejlesztett ki. Ma az ország a múltjára támaszkodva arra törekszik, hogy a Kaukázus technológiai hatalmává váljon, és már van néhány sikerélménye. A Picsart, egy mesterséges intelligenciával támogatott fotó- és videószerkesztő weboldal és alkalmazás, 2011-ben indult Örményországban. A cég, amelynek központja Jerevánban és Miami-ban található, ma 1,5 milliárd dollárra van értékelve. Más sikeres örmény cégek közé tartozik a Krisp, amely hangfeldolgozó szoftvert készít, és a Service Titan, amely üzleti szoftvert biztosít.
Egy éves jelentés szerint Örményország a legjobb ország a Kaukázusi régióban céget alapítani, globálisan a 57. helyen állva. Ezzel szemben Grúzia a 70., Azerbajdzsán pedig a 80. helyen áll. Örményország technológiai fejlődésének kulcsfontosságú tényezője a nemzet globális diaszpórája – a világon élő örmények és örmény származású emberek körülbelül 75%-a másutt él. Ez a világméretű közösség fontos kapcsolatokat biztosít, különösen az amerikai technológiai iparban. Az Egyesült Államokban akár 1,6 millió örmény származású ember él, főként Kaliforniában. Samvel Khachikyan, a SmartGate programok igazgatója, egy kaliforniai és örmény székhelyű kockázati tőkealap, amely technológiai befektetésekre összpontosít, elmondta, hogy ha megnézzük az Egyesült Államok legnagyobb 500 cégét, „biztosan találunk legalább egy vagy két örményt” a vezetőségben. Khachikyan elmagyarázta, hogyan segítik az örmény vállalkozókat az Egyesült Államokban való működés megkezdésében. „Képzelj el egy örmény start-upot, két fiatal, akik úgy döntenek, hogy az Egyesült Államokba mennek, hogy ott próbáljanak működni, de nincsenek kapcsolataik és nem tudják, hogyan működik a kultúra. „Nagyon nehéz lesz. Segítünk nekik, ez olyan, mint egy rakéta indítása, az első másodpercek a legnehezebbek.” A SmartGate örmény alapítókat visz a Szilícium-völgybe és Los Angelesbe, hogy intenzív kapcsolatokat építsenek ki az amerikai cégekkel és befektetőkkel.
Az örmény start-upok sokszor először a hazai piacon tesztelik termékeiket. Irina Ghazaryan, a Dr Yan alkalmazás alapítója, amely megváltoztatja, hogyan férnek hozzá az örmények az egészségügyi szolgáltatásokhoz, lehetővé téve számukra, hogy könnyebben foglaljanak időpontot orvosokhoz. Ghazaryan korábban termék- és webdesignnal foglalkozott, és mivel orvos családból származik, észrevette a piaci rés lehetőségét. „A betegek nem találták meg a megfelelő orvosokat, az orvosok pedig a végtelen telefonhívásokkal küzdöttek.” Az alkalmazás előfizetéses modellben működik, az orvosok fizetnek, hogy szerepeljenek a platformon, és terjeszkedési terveik vannak. „Havonta legalább 25%-kal nő a bevételünk” – tette hozzá Ghazaryan. „Szinte elérjük a fedezeti pontot Örményországban, ami erőt ad számunkra, hogy más piacokra, például Üzbegisztánra terjeszkedjünk.”
Örményország technológiai ökoszisztémája váratlan lökést kapott 2022-ben, miután Oroszország Ukrajna ellen indított inváziója miatt több ezer orosz IT

