Hírek,  Tech

Minden női legénység sikeresen visszatért a Földre a Blue Origin űrrepülése után

Katy Perry, a népszerű popénekes, és öt másik nő sikeresen visszatért a Földre, miután Jeff Bezos Blue Origin rakétájával eljutottak a világűrbe. A repülés során Perry mellett ott volt Bezos menyasszonya, Lauren Sánchez, valamint Gayle King, a CBS bemondója, aki kiemelte, hogy az utazás egyik fénypontja az volt, amikor Perry elénekelte Louis Armstrong „What a Wonderful World” című dalát. A repülés körülbelül 11 percig tartott, és a hat nő több mint 100 kilométeres magasságba emelkedett a Föld felett, átlépve a nemzetközileg elismert űrhatárt, amely lehetővé tette számukra a súlytalanság néhány pillanatát.

A fedélzeten volt még Aisha Bowe, egy volt NASA rakétatudós, Amanda Nguyen polgári jogi aktivista és Kerianne Flynn filmes producer is. A New Shepard rakéta Texas nyugati részéből szállt fel helyi idő szerint 08:30-kor (BST szerint 14:30-kor). A kapszula ejtőernyővel segített lágy landolással tért vissza a Földre, míg a rakéta gyorsítója szintén visszatért Texasba. A kapszulában hallható volt a lelkes üdvrivalgás, amikor a mentőcsapat megérkezett a nőkhöz. Jeff Bezos nyitotta ki a kapszula ajtaját, hogy üdvözölje Lauren Sánchez-t, aki az elsőként szállt ki. „Nagyon büszke vagyok erre a csoportra” – mondta könnyekkel a szemében. „Szavakkal nem tudom kifejezni.” Megállt egy pillanatra, majd hozzátette: „Kinéztem az ablakon, és láttuk a Holdat.”

Katy Perry következett, aki megcsókolta a földet és egy margarétát emelt a magasba, hiszen lányát is Daisynek hívják. Gayle King is térdre ereszkedett, és megcsókolta a földet. „Csak szeretnék egy pillanatot eltölteni a földdel, hogy értékeljem azt” – mondta. A legutolsó, aki kiszállt, Kerianne Flynn volt, aki az ég felé mutatott és kiáltotta: „Elmentem a világűrbe!”

A földön egy hírességekből álló társaság figyelte a kilövést. Khloé Kardashian a nézőtérről beszélve elmondta: „Nem tudtam, mennyire érzelmes lesz, nehéz megmagyarázni. Tele vagyok adrenalinnal, és csak itt állok.” „Bármi, amire álmodsz, elérhető, különösen a mai világban. Álmodj nagyot, kívánj a csillagokra – és egy napon talán te is közöttük lehetsz” – tette hozzá. Oprah Winfrey Gayle Kingről beszélt, és elárulta, hogy ő egy ideges utas. „Amikor repülünk, a legkisebb turbulencia esetén is valakinek az ölében ül. Valódi félelme van a repüléssel kapcsolatban. És ez… ez az ő félelmeinek legyőzése” – mondta.

A űrhajó teljesen autonóm volt, nem igényelt pilótát, és a legénység nem irányította manuálisan a járművet. Az utolsó, kizárólag nőkből álló űrrepülés több mint 60 éve történt, amikor Valentina Tereskova, a szovjet űrhajós, az első nőként egyedül repült a világűrbe a Vostok 6 fedélzetén. Azóta nem volt más kizárólag nőkből álló űrrepülés, de a nők számos jelentős hozzájárulást tettek az űrkutatáshoz.

A űrturizmus ipara még gyerekcipőben jár, így minden sikeres kilövés jelentőséggel bír, és bizonyítja, hogy ezek a rövid, kereskedelmi repülések biztonságosan elvégezhetők. Ugyanakkor néhány kritikus hangsúlyozza, hogy ez turizmus, nem pedig űrkutatás, és a professzionális űrhajósok küldetéseket hajtanak végre, beleértve a tudományos kutatást is, az emberiség javára. „Egy híresség nem az emberiség küldötte – saját okokból mennek a világűrbe” – mondta Dr. Kai-Uwe Schrogl, az Európai Űrügynökség politikai tanácsadója a BBC News-nak. „Ezek a repülések jelentősek és izgalmasak, de talán csalódást is okozhatnak az űrkutatók számára” – tette hozzá. „Mi az űrrepülést a tudomány, a tudás és az emberiség érdekében látjuk. A hírességek szórakozásból repülnek, de sokkal több figyelmet kapnak, mint a hagyományos űrhajósok.”

A repülés különböző reakciókat generált a közösségi médiában, az izgalomtól a haragig. Dr. Tanya Harrison, az Outer Space Institute szakértői hálózatának tagja közölte: „Sok kommentet láttam a közösségi médiában, amelyek arról szóltak, hogy ‘Olyan, mint a Való világ háziasszonyai Marsra mennek’ vagy ‘Az oligarchák az űrben, olvasd a szobát, a időzítés borzalmas.'” Ugyanakkor: „Sok pozitív vélemény is érkezett. Az emberek azt írták: ‘Ó, ez annyira menő. Katy Perry az űrbe megy.'”

A repülés után tartott sajtótájékoztatón a nők közül kettő kifogásolta a küldetés költségeivel kapcsolatos kritikákat. „Úgy érzem, hogy bárki, aki kritizál, nem igazán érti, mi történik itt” – mondta Gayle King. Azt is elmondta, hogy az űrhajósok hatalmas, pozitív válaszokat kaptak fiatal nőktől és lányoktól. Lauren Sánchez hozzátette, hogy nagyon felkeltette az érdeklődését a kritika, és szívesen látná a negatív véleményformálókat a Blue Originnél, hogy lássák a több ezer munkavállalót, akik „szívüket és lelküket” beletették a küldetésekbe.

A Blue Origin egy magánűrkutatási vállalat, amelyet 2000-ben alapított Jeff Bezos, a milliárdos vállalkozó, aki az Amazont is elindította. Bár a Blue Origin nem tette közzé a teljes jegyárakat, 150 000 dolláros (kb. 114 575 font) letét szükséges a helyfoglaláshoz, ami hangsúlyozza ezen korai repülések exkluzivitását. A cég a szuborbitális turizmus mellett hosszú távú űrinfrastruktúrát is fejleszt, beleértve az újrahasználható rakétákat és holdi leszálló rendszereket. A New Shepard rakéta teljes mértékben újrahasználhatóra van tervezve, és gyorsítója minden repülés után függőleges landolással tér vissza a kilövőpályára, csökkentve a költségeket.

A NASA által megkövetelt törvények értelmében az űrhajósoknak átfogó képzésen kell részt venniük a konkrét szerepeikhez. A Blue Origin azt állítja, hogy az új Shepard utasait két nap alatt képzik, amely a fizikai erőnlétre, sürgősségi protokollokra, a biztonsági intézkedésekre és a súlytalanságra vonatkozó eljárásokra összpontosít. Ezenkívül két támogató munkatárs, akiket Crew Member Seven-nek hívnak, folyamatos útmutatást nyújt az űrhajósoknak, míg a másik a kommunikációt tartja

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cvg8e5gq8ljo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük