Hírek,  Üzlet

Csapás a megújuló energiafejlesztésnek: fontos szélerőmű projektet töröltek

A dán Orsted energiaipari vállalat bejelentette, hogy visszavonja Hornsea 4 néven ismert szélerőmű projektjét, amely a kelet-yorkshire-i partoknál valósult volna meg. Ez a projekt a világ egyik legnagyobb tengeri szélerőművévé válhatott volna, amelynek potenciális kapacitása 2,4 gigawatt lett volna, elegendő energiát biztosítva több mint egymillió háztartás számára. Az Orsted közleménye szerint a projekt gazdasági szempontból már nem volt indokolt, annak ellenére, hogy a dán cég egy 15 éves szerződést írt alá az Egyesült Királyság kormányával, amely garantálta az áram értékesítésének árát.

Az Egyesült Királyság tengeri szélerőmű szektora az utóbbi években drasztikus költségnövekedéssel néz szembe, amit a kormány is elismert. A Energia Biztonsági és Nettó Nullás Ügyek Minisztériumának szóvivője hangsúlyozta, hogy a globálisan magas infláció és az ellátási láncok megszorításainak hatása érezhető az ipar egész Európában. Ez már a második eset, hogy egy nagy tengeri projektet állítottak le, hiszen a svéd Vattenfall cég is leállította egy 1,4 gigawattos szélerőmű fejlesztését Norfolk partjainál 2023 júliusában, szintén a költségek emelkedése miatt. Ezt a projektet később a német RWE energiaipari vállalat vásárolta meg, amely kijelentette, hogy folytatni kívánja a munkálatokat.

A tengeri fejlesztők előtt álló nehézségek komoly kérdéseket vetnek fel azzal kapcsolatban, hogy a kormány tiszta energia célkitűzései reálisak-e 2030-ra. A munkáspárti kormány egyik központi „missziója”, hogy az ország áramának több mint felét – amely jelenleg szél-, nap-, nukleáris és biomassza forrásokból származik – 95%-ra emelje 2030-ra. Az Aurora Energy becslései szerint ehhez az Egyesült Királyságnak meg kellene háromszoroznia a tengeri szélerőmű kapacitását, és meg kellene dupláznia a napelemes és szárazföldi szélerőművek számát. Továbbá, jelentős fejlesztések szükségesek az elektromos hálózat terén is, beleértve 620 mérföldnyi új elektromos vezeték, alállomások és egyéb berendezések kiépítését.

Számos helyi közösség ellenáll a nagy új energiainfrastruktúrák megépítésének, amelyek a lakóhelyük közelében valósulnának meg. Egyes iparági szakértők, valamint a Konzervatív és Reformpártok képviselői is úgy vélik, hogy a 2030-ra kitűzött célok elérhetetlenek. Dieter Helm, az Oxfordi Egyetem közgazdasági politikai professzora régóta hangoztatja, hogy a szükséges infrastruktúra kiépítése a tervezett időkereten belül szinte lehetetlen feladat. „Ha nem teljesítjük a nagyon rövid távú célokat, az maximalizálja a megvalósításuk költségeit” – figyelmeztetett.

Chris Stark, a kormány Tiszta Energia 2030 missziójának vezetője elismerte, hogy a cél elérése „nagyon nehéz” lesz, de szerinte egy „Herkulesi erőfeszítéssel” mégis megvalósítható. Ed Miliband energiaügyi miniszter is elismeri, hogy a tervek ambiciózusak és vitatottak, de hangsúlyozza, hogy elengedhetetlenek az energiaárak csökkentése, a klímaválság kezelése és az energiaszolgáltatás biztonságának érdekében. A kormány közölte, hogy együtt kíván működni az Orsteddel a Hornsea 4 projekt „újraindításáért”, és továbbra is bíznak abban, hogy a tiszta energia küldetés elérhető.

A kormány szóvivője hangsúlyozta, hogy „erős projektportfólióval rendelkeznek a tiszta energia 2030-ra történő megvalósításához”, és hogy a külső nyomások és egyéni üzleti döntések figyelembevételével képesek elérni a kitűzött céljaikat. Az események alakulása éles figyelmet követel a kormányzati politikáktól és az iparági döntésektől, hiszen a világ energiaátállása nem zajlik zökkenőmentesen, és számos akadály áll még előttünk.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/ce848g8l8vro

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük