Hírek,  Magazin

A Just Stop Oil mozgalom eltűnése: új irányok a föld alatt

A Just Stop Oil (JSO) aktivistái újra előveszik transzparenseiket, felöltik híres fluoreszkáló narancssárga mellényeiket, és feltöltik hangosítóikat – ez a rutin már nem ismeretlen számukra. Három év alatt, amely alatt leveszték a levest, kukoricakeményítő festéket fújtak, és több tucat utat blokkoltak, a klímaaktivisták egyike lettek az Egyesült Királyság legmegvetettebb kampánycsoportjainak. Szombaton a közép-londoni megmozdulásukra várhatóan több száz aktivista fog megjelenni. Azonban, a korábbiakhoz képest, ez a JSO gyűlés nagyon különböző lesz. Először is, a rendezvény létezése nem titok. Másodszor, valószínűleg nem lesz olyan tömeges zűrzavar, mint amit korábban tapasztaltak. Valójában ez lesz az utolsó demonstrációjuk. A JSO saját szavaikkal élve „felakasztja a fluoreszkáló mellényt”, és véget vet a polgári engedetlenség kampányának. A csoport hivatalos álláspontja az, hogy megnyerték a csatát, mivel követelésük, miszerint ne legyenek új olaj- és gázbányászati engedélyek, már kormányzati politikaként van jelen. Privát beszélgetések során azonban a JSO tagjai elismerik, hogy az új, zavaró demonstrációkat korlátozó hatalmak bevezetése szinte lehetetlenné tette a csoport számára a működést.

Sarah Lunnon, a JSO társalapítója hangsúlyozza, hogy a szombati találkozó „örömteli ünneplés” lesz. „Hihetetlen dolgokat tettünk együtt, és sokat bíztunk egymásban” – mondja Lunnon. A csoport nem az egyetlen, aki ünnepel. Sok ezer autós, akiknek meg kellett állniuk, a művészet iránt érdeklődők, akiket felháborítottak a nagy festmények elleni támadások, vagy a sport- és színházrajongók, akiket megzavartak az események, mind örömmel fogják látni a JSO távozását. A rendőrség is így vélekedik. A JSO demonstrációinak ellenőrzése több ezer órát emésztett fel a rendőri erők idejéből és milliókat emésztett fel költségekben. 2023-ban a londoni Met rendőrség szerint a csoport demonstrációi közel 20 millió fontba kerültek.

A JSO megszűnése azonban komoly kérdéseket vet fel, például hogy valóban ez a végső pontja a zavaró klímaaktivizmusnak az Egyesült Királyságban, vagy a föld alá kényszerített csoportok új, még zavaróbb vagy kaotikusabb klímavédelmi akciókat indíthatnak. Emellett stratégiai szempontból is fontos a kérdés: a közvélemény aggódik a bolygó jövője miatt, de sokan ellenségesen viszonyultak a JSO-hoz. Hogyan tudja elkerülni a klímavédelmi mozgalom, hogy megismétlődjön ez a helyzet?

A JSO modellje kis csoportok elkötelezett aktivistáiból állt, akik célzott akciókat hajtottak végre, hogy maximális zűrzavart vagy nyilvános felháborodást okozzanak. A csoport szigorú belső szabályokat követett: az akcióknak erőszakmentesnek kellett lenniük, és az aktivistáknak felelősséget kellett vállalniuk – várniuk kellett, hogy letartóztassák őket. Olyan vezetők, mint Roger Hallam, aki eredetileg öt évre ítélték a M25-ös forgalmának megzavarására irányuló összeesküvés miatt, számára az elítélés nyilvánosságának láttatása kulcsfontosságú része volt a kampánynak. A rendőrség, amelyet a közvélemény haragja és a ellenséges médiaképviselők felkeltettek, nagyobb hatalmat követelt a „öko-bolondok”, ahogy a Sun újság nevezte őket, és más demonstrálók ellen. A politikai döntéshozók figyeltek a felhívásra.

A legnagyobb változás a 2022-es Rendőrségi, Bűnügyi, Büntetési és Bírósági Törvény bevezetésével történt. Ez a törvény a „szándékos vagy gondatlan közérdekű zűrzavart okozását” bűncselekménnyé nyilvánította. A rendőrség hatásköre kibővült, és új büntethető cselekményeket vezettek be, beleértve a „belépést” tárgyakra, komoly zűrzavart okozva alagútfúrással, és a fontos infrastruktúrák megzavarásával. Ezen kívül a bíróságok, a felsőbb bíróságok támogatásával, megakadályozták, hogy a demonstrálók jogi mentséget kérjenek akcióikra a legtöbb esetben. A Fellebbviteli Bíróság elfogadta, hogy a vádlott hite és motivációja túl távoli ahhoz, hogy jogi mentséget jelentsen a tulajdon károsítása miatt. Mostanában a bíróságok számára az egyetlen kérdés az, hogy a vádlottak megtették-e azt, amivel vádolják őket, nem pedig az, hogy miért tették azt.

A JSO megszűnése új irányokat nyithat a klímavédelmi mozgalomban. Egyesek már most is új módszereket keresnek, például a Shut the System (STS) nevű csoport, amely bűncselekményeket követett el pénzügyi és biztosítótársaságok irodái ellen. A csoport tagjai azt állítják, hogy a jogi változások miatt a hagyományos, felelősségteljes demonstrációs módszerek már nem életképesek. Ezenfelül a Citizen’s Arrest Network (CAN) nevű csoport jogi módszerekkel próbálja megfordítani a helyzetet: ők a közérdekű zűrzavart okozó vállalatvezetőket célozzák meg.

A JSO tevékenységei, bár sokakban felháborodást keltettek, jelentős figyelmet kaptak. Azonban a közvélemény véleménye megosztott. A közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy a klímavédelmi intézkedések iránti támogatás továbbra is erős, de a JSO nem élvez népszerűséget. 2023-as YouGov felmérésében a megkérdezettek csupán 17%-a kedvező véleménnyel volt a csoport tevékenységéről.

A klímavédelmi mozgalom jövője kérdéses, és egyre több aktivista keresi azokat a módszereket, amelyek révén elérhetik céljaikat anélkül, hogy a közvélemény haragját magukra vonnák. Mindezek tükrében a JSO tevékenységei, bármennyire is figyelemfelkeltőek voltak, nem biztos, hogy a legmegfelelőbb módját jelentették a klímavédelem melletti elköteleződésnek.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cz6denxzweeo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük