
A Fed nem változtat a kamatokon a vámok körüli bizonytalanság miatt
A legutóbbi nyilatkozataiban az Egyesült Államok központi bankja, a Federal Reserve (Fed) figyelmeztetett arra, hogy Donald Trump elnök vámpolitikája olyan mértékű bizonytalanságot teremtett, hogy nem tudják, merre tovább az irányadó kamatlábakkal kapcsolatban. A Fed szerdán bejelentette, hogy nem változtat az irányadó kamatokon, annak ellenére, hogy Trump folyamatosan nyomást gyakorolt arra, hogy csökkentsék a kölcsönköltségeket. Jerome Powell, a Fed elnöke kifejtette, hogy Trump vámpolitikájának gazdasági következményei annyira bonyolulttá tették a helyzetet, hogy nem világos, milyen lépéseket kellene tenniük a következő időszakban. Ezzel a döntéssel a Fed már a harmadik alkalommal hagyta változatlanul a kamatokat, így az irányadó kamatláb körülbelül 4,3%-on stagnál.
Powell elmondta, hogy ha Trump vámpolitikája továbbra is érvényben marad, akkor valószínű, hogy az infláció emelkedni fog, a gazdasági növekedés lassulni fog, és a munkanélküliség is növekedni fog. A Fed általában akkor csökkenti a kamatokat, ha úgy véli, hogy a gazdaság gyengélkedik, és emeli azokat, ha a árak túl gyorsan emelkednek. Azonban a Fed, amelynek feladata a politikai függetlenség megőrzése, arra figyelmeztetett, hogy a vámok növelik a gazdasági lassulás és a gyorsabb áremelkedés kockázatát, ami tovább bonyolítja a következő lépéseiket.
A szerdai döntés a Fed első lépése volt Trump vámbejelentései óta, amelyek világszerte importvámokat emeltek, különösen Kínából érkező áruk esetében, ahol a vámok legalább 145%-ra rúgnak. Az Egyesült Államok logisztikai cégei és kikötői azóta drámai kereskedelmi csökkenésről számoltak be, míg elemzők arra figyelmeztettek, hogy a recesszió kockázata jelentősen megnövekedett az év eleje óta. Trump, aki a tavalyi újraválasztási kampányában alacsonyabb kamatokat ígért, a Fed-t arra szólította fel, hogy „megelőzően” csökkentse a kamatokat, és már felmerült, hogy meg akarja buktatni a bank vezetőjét, akit „nagy vesztesnek” és „Mr. Túl Késő”-nek nevezett, amiért nem csökkentette elég gyorsan a kamatokat.
Az Európai Központi Bank a múlt hónapban már csökkentette a kamatokat, hivatkozva a kereskedelmi feszültségek miatti aggodalmakra. Az Egyesült Királyság Központi Bankja is hasonló lépésre számít a héten. Az Egyesült Államok és Kína tisztviselői ezen a héten találkoznak, de a tárgyalások keretei még nem tisztázottak. Trump szerdán elutasította azt az ötletet, hogy előre csökkentsék a vámokat a kereskedelmi tárgyalások érdekében. Powell hangsúlyozta, hogy a tárgyalások jelentős mértékben megváltoztathatják a gazdasági helyzetet, de jelenleg nehéz megmondani, hogy ez pontosan hogyan fog végbemenni.
Az Egyesült Államok gazdasága az év első három hónapjában először zsugorodott 2022 óta. A tisztviselők azonban jelezték, hogy ezeket az adatokat torzította a vállalatok áruinak rohamtempójú behozatala a vámok bevezetése előtt, nem pedig a szélesebb körű gazdasági aktivitás csökkenése. A munkavállalás meglepően erős maradt a múlt hónapban, így a munkanélküliségi ráta történelmi mélységben, 4,2%-on stagnál. Eközben az amerikai tőzsdék is túlnyomórészt helyreálltak a múlt hónapban tapasztalt éles csökkenés után. Powell szerint ezek az adatok lehetőséget adnak a Fed számára, hogy várjanak, hiszen „gyorsan tudunk lépni, amikor ez indokolt, de most úgy gondoljuk, hogy a megfelelő dolog az, ha várunk és figyeljük, hogyan alakulnak a dolgok.”
A kormány továbbra is szélesebb körű kereskedelmi megállapodást szorgalmaz az Egyesült Államok számára, miután csökkentették az autókra és acélra vonatkozó vámokat. Trump szerint a vámok „a legrosszabbul értelmezett dolgok” az üzleti életben, és további intézkedésekkel fenyegetőzik. A közelgő találkozó a legélesebb jel arra, hogy a világ két legnagyobb gazdasága készen áll a kereskedelmi háború de-eszkalálására. Trump új kereskedelmi megállapodása az Egyesült Királysággal egy ízelítőt ad arról, hogy milyen típusú megállapodásokat kereshet világszerte, és a kormány diplomáciai teljesítménye, hogy ezt a megállapodást mások előtt létrehozta, könnyítést jelent a gépkocsigyártók számára.

