Hírek,  Üzlet

Tárgyalásra készül az USA és Kína a vámokról – ki enged először?

A hétvégén Svájcban kezdetét veszik az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi tárgyalások, amelyek nagy várakozással övezve zajlanak. Az esemény jelentősége különösen hangsúlyos, hiszen a két ország közötti kereskedelmi kapcsolatok az utóbbi időszakban drámai csökkenésen mentek keresztül. Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump áprilisban 145%-os vámot vezetett be Kínára, amire Kína egy 125%-os vámmal válaszolt. A két ország közötti kereskedelmi feszültségek tehát új szintre emelkedtek, és a kérdés most az, hogy ki fog előbb engedni a vámok terén.

A BBC északi-amerikai és ázsiai tudósítói, Bernd Debusmann és Tessa Wong, részletes elemzésbe kezdenek, hogy feltérképezzék az Egyesült Államok és Kína lépéseit a tárgyalások előtt. Az utóbbi időszak eseményei arra utalnak, hogy mindkét fél rendkívül óvatosan lép fel, hiszen a kölcsönös vámok bevezetése súlyosan érintette a kereskedelmi forgalmat. A kérdés, hogy ez a találkozó képes lesz-e enyhíteni a feszültségeket, és újraéleszteni a gazdasági kapcsolatokat, a globális piacokra is kihatással lesz.

A kereskedelmi tárgyalások előtt számos más esemény is zajlik a világban. Például Ghayda és férje, Ahmad, akik Szíriából származnak, most először vehetnek részt politikai diskurzusban, mivel Kanadában szavazhatnak a közelgő választásokon. A szíriai helyzet miatt korábban soha nem beszéltek politikai kérdésekről, de a kanadai választások lehetőséget ad számukra, hogy véleményt nyilvánítsanak. Eközben a közelmúltban egy tragikus esemény is történt, amikor egy autós támadás során 11 ember vesztette életét egy fesztiválon. Az esemény szervezői mélyen megdöbbentek, és szívük szerint osztoznak az áldozatok családjaival a fájdalmukban.

A Holocaust túlélők is részt vettek az „Élet menetén”, amelyet nyolcvan évvel a tábor felszabadítása után rendeztek meg. Ez a megemlékezés a múlt tanulságaira emlékezteti a világot, és hangsúlyozza, hogy sosem szabad elfelejteni a történelem sötét pillanatait. A Vatikán előtt gyászolók és világ vezetők is tiszteletüket fejezték ki Ferenc pápa iránt, aki 88 éves korában hunyt el. Az eseményekkel párhuzamosan a BBC újságírója, Jake Horton, a luxuscikkek gyártásának valóságát is feltárja, ezzel a közvéleményt is próbálva tájékoztatni a termelési körülményekről.

Az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi tárgyalások mellett az Európai Unió vezetője, Ursula von der Leyen, hangsúlyozta, hogy az EU egységes választ fog adni az amerikai vámokra, és figyelmeztetett arra, hogy további válaszlépések várhatók, ha a tárgyalások nem hoznak eredményt. Ezen kívül Donald Trump egyre inkább a kereskedelmi egyensúlytalanságokkal foglalkozik, és kritikát fogalmaz meg az Európai Unióval szemben, amit az Egyesült Államok „rossz bánásmódjaként” jellemez.

A közelmúltban a Trump-adminisztráció egy adminisztratív hibának köszönhetően deportálta egy Maryland-i lakost, ami újabb feszültségeket generált a két ország között. A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy a közelmúltban az Egyesült Államok katonai támogatása is visszaesett Ukrajna irányába, ami újabb kérdéseket vet fel a nemzetközi közösség számára.

Ahogy a tárgyalások közelednek, a figyelem egyre inkább a két szuperhatalom lépéseire irányul. Az, hogy ki fog előbb engedni a vámok terén, komoly következményekkel járhat a globális kereskedelem számára. A világ gazdasági állapota, a politikai feszültségek és a közelgő választások mind-mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a következő napokban a nemzetközi színtéren figyelemmel kísérjük a fejleményeket.

Forrás: https://www.bbc.com/news/videos/c86j6z25eejo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük