Hírek,  Tech

Butch és Suni 9 hónap után hazaindulnak az űrből

Hosszan tartó űrutazásuk után, amely közel kilenc hónapig tartott, a NASA űrhajósai, Butch Wilmore és Suni Williams végre hazafelé indultak. Eredetileg nyolc napra tervezett tartózkodásuk az International Space Station (ISS) űrállomáson drámaian meghosszabbodott, miután az űrhajó, amellyel érkeztek, technikai problémákkal küzdött. Most egy SpaceX kapszulában utaznak vissza a Földre, Nick Hague NASA űrhajóssal és Aleksandr Gorbunov orosz űrhajóssal együtt. A négy fős csapat kedden, GMT idő szerint 05:05-kor levált az ISS-ről, és várhatóan még aznap, 21:57 GMT-kor érkezik a floridai partokhoz. Azonban a leszállás időpontja változhat, ha az időjárási körülmények nem megfelelőek.

Ez a küldetés a világ figyelmét felkeltette, de az utolsó szakasz nem ígérkezik könnyűnek. A SpaceX Dragon kapszula gyors és tüzes visszatérést hajt végre a Föld légkörébe, ahol akár 1600 Celsius-fokos hőmérsékletnek is ki lesz téve. Amikor a kapszula gyorsan lelassul, az űrhajósok jelentős g-erőket fognak tapasztalni, körülbelül négyszeresét a Föld gravitációjának. Végül négy nagy ejtőernyő nyílik ki, amely lehetővé teszi, hogy a jármű kíméletesen landoljon az óceánban. Helen Sharman, Nagy-Britannia első űrhajósa, elmondta, hogy ez az izgalmas utazás megéri a fáradalmakat. „Tapasztalt űrhajósok, de fantasztikus érzés lesz visszatérni a Földre. Az első dolog, amit érezni fognak, a friss levegő” – mondta a BBC Newsnak.

Butch és Suni története 2024 júniusában indult, amikor részt vettek a Starliner űrhajó első emberes tesztrepülésén, amelyet a Boeing fejlesztett. Azonban az űrkapszula több technikai problémával is szembesült az ISS-re tartó úton, ezért úgy döntöttek, hogy túl kockázatos lenne hazavinni az űrhajósokat. A Starliner végül üresen tért vissza a Földre szeptember elején, ami azt jelentette, hogy a párosnak új közlekedési eszközt kellett keresnie a visszatéréshez. A NASA végül a következő ütemezett repülést választotta: egy SpaceX kapszula, amely szeptember végén érkezett az ISS-re. Ez a kapszula két űrhajóssal indult, így két üres helyet hagyott Butch és Suni visszatérésére. Az egyetlen probléma az volt, hogy ez a küldetés tervezett hat hónapra szólt, ami jelentősen meghosszabbította az űrhajósok tartózkodását.

A vasárnapi cserecsapat érkezése volt az utolsó lépés Butch és Suni hazatéréséhez, és miután rövid átadásra került sor az új csapattal, a küldetésük véget ért. A NASA párosa a vártnál hosszabb űrutazás alatt számos kísérletet végzett az ISS fedélzetén, és űrsétákat is lebonyolított, Suni pedig megdöntötte a legtöbb időt eltöltő nő rekordját a térben. Bár az űrhajósokat „csapdába esett” helyzetben írták le, valójában soha nem voltak igazi veszélyben. Küldetésük során mindig voltak űrhajók, amelyek a térállomásnál horgonyoztak, hogy vészhelyzet esetén hazavigyék őket és a többi ott tartózkodót.

Butch Wilmore az utolsó hetekben elmondta, hogy nem zavarta őket a küldetés meghosszabbítása. „Készen érkeztünk, hogy hosszabb ideig maradjunk, még akkor is, ha eredetileg rövid tartózkodásra készültünk” – mondta. Suni hozzátette, hogy szomorú, hogy ez valószínűleg az utolsó küldetése. „Az, hogy itt élünk, ebben a nagyon különleges helyen, csodálatos perspektívát ad” – mondta. „Nem akarom elveszíteni ezt az inspirációt, ezért valahogy meg kell őriznem.”

A páros küldetése még több figyelmet kapott, miután Elon Musk, a SpaceX vezérigazgatója nyilatkozott arról, hogy az űrhajósokat politikai okok miatt hagyták az űrben, és hogy cége hamarabb haza tudta volna őket hozni. A NASA tisztviselői azonban azt állították, hogy döntéseik az űrrepülési ütemtervek és az űrállomás igényei alapján történtek. Garrett Reisman, a NASA korábbi űrhajósa és a SpaceX egykori űrműveleti igazgatója elmondta, hogy jó okai voltak annak, hogy a NASA nem indított külön mentőmissziót. „Nem csökkentette volna jelentősen Butch és Suni űrben töltött idejét, és a költségek is magasak voltak – ezek a legénységi küldetések több száz millió dollárba kerülnek.” Szerinte Butch és Suni is azt mondta volna, hogy „nem éri meg”.

Miután az űrhajósok hazaérkeznek, a Johnson Űrközpontba viszik őket Houstonba, Texas államba, ahol orvosi szakértők átvizsgálják őket. A hosszú távú űrmissziók hatással vannak a testre, mivel az űrhajósok csonttömeget és izomtömeget veszítenek. A vérkeringés is érintett, és a folyadékok elmozdulása a látásra is hatással lehet. A testnek hosszú időbe telhet, amíg visszatér a normális állapotba, ezért a páros kiterjedt edzésprogramot kap, hogy alkalmazkodjon a gravitációhoz. De Butch és Suni elsődleges prioritása az lesz, hogy láthassák családjaikat, barátaikat és háziállataikat. Garrett Reisman az utóbbi hetekben kapcsolatban állt barátjával, Sunival, aki az űrben tartózkodott. „Nemrég egy e-mailt kaptam Sunitól, amelyben arról beszélt, hogy mennyire hiányzik neki a Maine-i háza teraszán ülni a kutyákkal, érezni a friss levegőt és a napot az arcán” – mondta a BBC-nek. „Az élet alapvető dolgait hiányoljuk itt a Földön.”

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cg4k0d55q24o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük