
Nincs béke: Ukrajna katonái és civilei a orosz tűzszünetről
A tűzszünet, amelyet Oroszország hirdetett meg, már órák óta életben volt, amikor a donyecki régióba utaztunk, hogy megvizsgáljuk, milyen hatással van a helyzetre. Az ukrán hadsereg kíséretében érkeztünk egy tüzérségi állásra, amely Pokrovsk városától dél-nyugatra található, ahol a harcok különösen hevesek. Az időjárás borongós volt, ami valamelyest csökkentette a drónok támadásainak kockázatát, miközben a sárban haladtunk az üres mezők mellett. Vlagyimir Putyin orosz elnök egy háromnapos tűzszünetet javasolt, amely május 8-án éjfélkor kezdődött, hogy egybeessen a második világháború európai befejezésének évfordulójával, amely Oroszországban a győzelem napja néven ismert ünnep. Azonban a tüzérségi állásnál továbbra is folyamatos robbanásokat hallottunk – bejövő és kimenő aknavető tűz jelezte, hogy a frontvonalakon nem állt meg a harc.
Az egyik katona, Serhii, a Nemzeti Gárda 3. Operatív Brigádjának tagja azt mondta, hogy az éjszaka folyamán Oroszország támadásokat indított. „Igen, éjszaka támadtak. Itt voltak siklóbombák és drónok. Oroszországban nem lehet megbízni. Este tűzszünetet hirdetnek, reggel pedig támadnak. Nincs tűzszünet. Mindig felkészültek vagyunk mindenre” – mondta. Pár perccel később rádión érkezett a koordináták egy célpontról, és a katonák mély sárban haladva egy tisztásra futottak, ahol egy tarack rejtőzött, ágakkal és levelekkel takarva. Felfedték, irányba állították és tüzeltek. A lövés hangja fülsiketítő volt, a visszarúgás felkavarta a földet, leveleket és port emelve a levegőbe.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök elutasította Oroszország egypárti, háromnapos tűzszünetét. Ehelyett egy hosszabb, 30 napos tűzszünetet szorgalmazott, amelyet az Egyesült Államok javasolt, és amelyet Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke is megerősített csütörtök este a Truth Social platformján. Trump azt is megfenyegette, hogy Washington és partnerei további szankciókat fognak bevezetni, ha a tűzszünetet nem tartják tiszteletben. Ahogy a háború tovább folytatódik, és mindkét fél próbálja elhasználni a másikat, megkérdeztem Maxot, egy 26 éves katonát, hogy mit gondol a globális diplomáciai erőfeszítésekről a tűzszünet érdekében. „Itt nem gondolkodsz ilyen dolgokon. ‘Alagútlátásra’ van szükséged. Nem engedheted, hogy az érzelmek irányítsák a tetteidet. Vársz a parancsra, és cselekszel, ha pedig nincs parancs, akkor keresel valamit, amivel elütheted az időt. De ilyen gondolatok nem jöhetnek a fejedbe” – válaszolta.
Azután észak felé haladtunk a tüzérségi állásból Dobropillya városába, amely körülbelül 19 kilométerre található az orosz állásoktól. Ez a város még mindig otthont ad több ezer embernek, köztük sokan, akiknek el kellett menekülniük az otthonukból, mert azok túl veszélyessé váltak. Találkoztunk Svitlanával, aki Pokrovskból származik, de most Dobropillyában él. Megkérdeztem tőle, hogy szerinte Oroszország tűzszüneti felhívása bármilyen különbséget hozott-e a helyzetben. „Itt hallani a hangokat” – mondta, utalva a folyamatos robbanásokra, amelyek az város szélén hallatszanak. „Ez a tűzszünet hangja Oroszország részéről. Ezért mondom, hogy soha nem szabad megbízni bennük.” A 26 éves Serhiy is hozzátette: „A tűzszünetet csak azért hirdetik, hogy összezavarják az embereket és megtévesszék őket, hogy azt mondhassák a világnak: ‘mi olyan jók vagyunk, próbálunk békés úton megoldani a dolgokat’, de valójában mindaz, amit tesznek, ennek az ellenkezője.”
Dobropillya fő piacán találkoztunk Oleksandrral, aki 65 éves. „Tegnap este csendesebb volt. Azelőtt rendszeresen hallottuk a Shahed drónokat” – mondta. „De most újra hallunk riasztásokat, és nem vagyok biztos benne, hogy bármilyen tűzszünetet látnék.” Miközben beszélt, az arca elszomorodott. „Félek. Itt van a feleségem és a fiam. Nagyon félek a családomért. Félek, hogy el kell hagynunk az otthonunkat” – mondta, miközben elérzékenyült. Az események alakulása továbbra is aggasztja a helyieket, akik kétségbeesett helyzetben kénytelenek élni.

